• Gzm Kucuk

Öpücük tablosu hakkında bilinmeyen 5 şey

Modern zamanda yapılmış en dikkat çekici tablolardan olan Gustav Klimt yapımı The Kiss (Öpücük) tablosu tutku ve aşkın en gösterişli anlatımlarından biridir. Dünya çapında tanınan bu eserin altın yapraklarının arkasında ne gibi şaşırtıcı gerçekler yatıyormuş inceleyelim.1-Zor dönemde yapılan tablo

Bu tabloyu yaratmadan önce Viyana Üniversitesine tema resmi yapmak için tutulmuştur. Fakat resimde fazla çıplaklık olması sebebi ile karşı çıkılmıştır.Klimt’in felsefe,ilaç ve hukuk yorumu ‘sapkın’ olarak değerlendirilmiş ve alaya alınmıştır.

Bu olaylardan dolayı Klimt kendi yeteneğinden şüphe duymaya başlamış ve çok fazla skeç yapıp kenarıya atmıştır.Bir mektubunda ‘ya çok yaşlı,ya çok stresli ya da çok aptalım. Bir sorun olmalı.’ diye itirafta bulunmuştur. Ama çok geçmeden en ünlü tablosuna başlamıştır.


2-Tablo bitmeden satıldı

1908’de Avusturya Galerisi,Klimt tabloya son dokunuşlarını yapmadan sergilemiştir. Bu sergide tablo tamamlanmamış olmasına rağmen Belvedere müzesi tabloyu koleksiyonuna katmıştır.

Nasıl bitmemiş bir tablo satın alınır? Tabiki vazgeçemeyeceği bir teklif yaparak. Bu eşsiz sanat eserini almak için Belvedere Müzesi sanatçıya 25,000 krom ödemiştir.Bu unutulmayan satıştan önce Avusturya’da bir tabloya ödenen en yüksek rakam 500 kromdu.

Avusturya, Öpücük tablosunu ulusal hazine olarak görmektedir. Bu yüzden Viyana Müzesi asla satmayı düşünmemektedir. Fakat böyle bir satış gerçekleştirilecek olsa ,Öpücük tablosu tekrar satış rekorları kırar. Nede olsa 2006 yılında,Klimt’in daha az tanınan Adele Bloch-Bauer tablosu 135 milyon$ dan satıldı.The New York Times bu olayı bir tabloya ödenen en yüksek rakam olarak kayıtlara aldı.


3-İlk kez erkek model kullanmıştır

Tabloda aşıkların bulunduğu pozisyon Viyana Art Nouveau akımında tercih edilen doğal formları yansıtıyor.Ancak çiftin pelerinlerinde kullandığı cesur desenleri Arts and Crafts hareketinin etkilerini taşırken, spiral desen kullanımı Bronz Çağa göndermeler yapmaktadır.Bizans motiflerinden etkilendiği sabahlık ve altın varak boyaları ile kendi imzasını yaratmış ve bu dönemine ‘Altın Çağı’ denmesine sebep olmuştur.

Gustav Klimt çalışmalarında genellikle kadın modelleri kullanmıştır fakat bu tabloda yüzü belirsiz olsa da erkek model kullanması garipsenmiştir. Bir başka garipsenen durum ise tablonun bu kadar muhafazakar çalışılmış olmasıdır.


4-Model kim?

Bazı sanat tarihçileri,tablodaki aşıklardan kadının daha önce bir portrede tasvir ettiği Avustralyalı ressam ve moda tasarımcısı ortağı olan Emilie Flöge olduğunu düşünmektedir.

Diğer bir kesim ise tabloda bulunan kişinin salon hostesi ve toplum kadını olan Adele Bloch-Bauer olduğunu düşünmektedir.Bir başka grup ise kırmızı saçlarından dolayı Danae ve Goldfish tablolarında kullandığı ‘Red Hilda’ diye hitap edilen modeli olduğunu düşünmektedir.


4-Ebatları çarpıtılmıştır

The Kiss tablosunun ebatları 180*180 dir. Yani şekli düzgün bir karedir fakat hediyelik eşyalarda ya da Gzm Art markasının takılarında kullanıldığında şekli modifiye edilmiş ve bu yüzden de dikdörtgen zannedilmektedir.


5-Tekniği saygısızlık olarak görülmüştür

Gustav Klimt’in altın kullanımı eski dönemlerde kiliselerde bulunan dini sanat ürünlerine gönderme yapmaktadır. Bu yüzden cinselliğin dünyevi zevklerini ve duygusallığını kutlamak için Klimt tarafından kullanılan altın varak tekniği kutsallığa karşı saygısızlık olarak görülmüştür.


Peki sizde bu aşkın ve tutkunun semboli olan tabloyu sevdiğinize hediye etmek istemez misiniz?

Gzm Art Jewelery ,The Kiss koleksiyonuna sizde hemen göz atın.
205 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör