• Gzm Kucuk

Mona Lisa Hakkında Bilinmeyen 10 Şey1-Mona Lisa gerçek ismi değil


Tabloda bulunan kadın Lisa Gherrardini olarak bilinir.Zengin kocası Francesco del Giocondo,Floransa’da görev yapmaktadır.Daha az bilinen La Gioconda ve ya La Jaconde isimleri buradan gelmektedir.Mona Lisa Fransızcada ‘My Lady Lisa’ yani ‘Benim leydim Lisa ‘ anlamına gelmektedir.1519 yılında Leonardo da Vinci öldüğünde tabloyu tamamlayamamıştır,fakat bu tablo sadece diğer yarım eserlerinden biridir.


2-Napolyon, Mona Lisa’ya aşıktı


1800’lerin başında ,Fransız imparatoru,Mona Lisa tablosunu dört sene boyunca Tuileries Palace’da bulunan yatak odasının duvarında sergilemiştir.Tabloya olan tutkusu,Lisa Gherrardini’nin uzaktan akrabası olan Teresa Guadagni isimli güzel İtalyan kız ile romantik bir ilişki yaşamasına sebep olmuştur.3-Sansasyonel kaşlar


Bazıları kaşlarının olmamasını o dönemin yüksek sınıf belirtisi olduğunu ,diğer bir kesim ise kaşlarının olmayışını bu tablonun bitmemiş bir başyapıt olmasından kaynaklandığını iddia etmektedir. Fakat 2007 yılında ultra detaylı dijital tarama ile Da Vinci’nin bir zamanlar kaş ve daha belirgin kirpikler çizdiğini ortaya çıkartmışlardır.İkisininde yıllar içinde solmuş ve yok olmuş olabileceği ya da yanlış restorasyon kurbanı olmuş olabileceği düşünülüyor.


4-Çok kalp kırdı


Portre ilk 1815 yılında Louvre müzesinde halka açık sergilenmeye başlamamıştır.R.A.Scotti ‘Mona Lisa genellikle tuhaf davranmamı sağlıyor’ demiştir. Vanished Smile: The Mysterious Theft of Mona Lisa, kitabında ‘Louvre koleksiyonunda milyonlarca eser olmasına rağmen;sadece Mona Lisa mailleri kabul etmektedir.Çok fazla aşk mektubu almıştır ve bazı zamanlar çok tutkulu mektuplar yüzünden tablo polis tarafından koruma altına alınmıştır.’


5-.Erkekler onun yüzünden intihar etti


1852 yılında, Luc Maspero kendini Parisian otelinin 4.katından aşağıya attı ve arkasında bıraktığı intihar notunda ‘Yıllar boyunca onun gülümsemesini umutsuzca yakalamaya çalışarak geçirdim.Ölmeyi tercih ederim.’ Yazmıştır.Yine başka bir örnek,1910 yılında,ona aşık olan bir başka hayranı ortalık kalabalıklaşmadan tablonun önünde kendini vurmuştur.
6-En sevimli hapishanede sergileniyor


Mona Lisa,tablo için en ideal klima kontrolünün bulunduğu Louvre’un Grand galerisinde sergilenmektedir.Kurşun geçirmez bir camın arkasında gelebilecek zararlardan korunmaktadır.


7-Mona Lisa saldırıya uğradı


Tabloya yakından bakarsanız sol dirseğinde hasar vardır.1956 yılında,Ugo Ungaza Villegas,tabloya taş fırlattı. Bu olaydan bir taş ay öncede başka bir sanat saldırganı tabloya asit fırlattı ve tablonun al bölümüne isabet etti.Bu saldırılar sebebi ile tablo kurşun geçirmez camın arkasında korumaya alınmıştır.Hatta 2009 yılında Fransız hükümetine tepki gösteren bir Rus’un attığı seramik kurşun geçirmez camdan sekmiş ve tabloya zarar vermemiştir.


8-Soygunda Picasso sorgulanmıştır


Daha öncede çalıntı Louvre parçaları satın alırken yakalanan Pablo Picasso ,Mona Lisa’nın kaçırılmasından dolayı sorgulanmıştır.Fakat gerçek hırsız 1913 yılına kadar yakalanamamıştır.Louvre müze çalışanı Vincenzo Peruggia iş gömleğinin altına koyarak onu müzeden çıkartmıştır.Çünkü Vincenzo tablonun ona ve Da Vinci’nin şehrine ait olduğunu düşündüğü için kendinde alma hakkı görmüştür.2 yıl sakladıktan sonra,Florensalı sanat tacirine satmaya çalışırken yakalanmıştır.Dolaylı yoldanda olsa istediğini gerçekleştirebilmiştir.Mona Lisa,Louvre müzesindeki ait olduğu yere dönmeden İtalya’yı turlamıştır.


9-Tek kişilik soygun olamaz


Sadece Peruggia suçlu bulunmuş olmasına rağmen tek başına yapılabilecek bir soygun değildir.Mona Lisa çalındığı dönemde ağır ahşap arka fonlu ve cam kasa ile korunmaktadır. Bununda ağırlığı yaklaşık 90 kg dır.Peruggia’nın tek başına tabloyu duvardan çıkaramayacağı düşünülmektedir.

Yıllar sonra kendine ‘Marquis of the Vale of the Hell’ diyen biri Amerikalı gazeteci Karl Decker’a ,Mona Lisa soygununun arkasındaki gerçek dahinin kendisi olduğunu itiraf eder. Peruggia öldükten sonra yayınlanması şartı ile sırrının açıklamıştır.Açıklamasında üç kişiye Mona Lisa’yı kaçırma karşılığında cömertce ödeme yapıldığıydı.

Böylelikle Marquis kolleksiyonerlere sahte Mona Lisa satıp servet elde etmiş olabilir.Aldatmacanın en güzel kısmıda tüm alıcılar kendilerinde bulunan tablonun gerçek olduğuna inanamasıdır.Marquis’in hala doğruyu söyleyip söylenemediği kanıtlanamamıştır.


10-Mona Lisa moda trendi yarattı


Dianne Hales kitabı Mona lisa:A Life Discovered tablonun döneme etkilerine şöyle değinmiştir ;’Sosyete La Jaconde stili denilen bir görünümü elde etmek için çok çaba sarfetmektedir.Yüzlerine ve boyunlarına sarı pudra ile tablonun altın vari tonunu yakalamaya çalışan kadınlar aynı zamanda yüz kaslarını hareketsizleştirip Mona Lisa nın gülümsemesini kopyalamaya çalışmışlardır.Parisian kabarelerde,dansçılar La Jaconde gibi giyinip gösteri yapmışlardır.Tablonun ötesinde toplum değişikliğe uğramıştır.Mona Lisa Louvre müzesinden dışarıya açılıp,halkın olmuştur.İlk kitlesel sanat ikonu olmuştur.!’


Sizde kendi moda trendinizi yaratıp günlük hayatınıza sanat katmak için en yeni Mona Lisa koleksiyonuna göz atın.


36 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör