• Gzm Kucuk

Sistina Şapeli Hakkında Bilinmeyenler

Sistina Şapeli dünyadaki en ünlü sanatsal yerlerden biridir.Sadece papa seçiminin yapıldığı oda olmasından dolayı değil, iç dekorasyonunu Michelangelo Buonarroti’nin mükemmel freskoları kapladığı içinde en ünlüler arasındadır.Şapel ,Apolistik Sarayda (Papa’nın resmi yerleşim yeri) bulunur ve ismini Papa IV Sixtus’dan alır.Bunun sebebide 1477 ve 1480 yılları arasında şapeli restore etmesidir.Fakat tüm hikaye sadece bundan ibaret değildir.


Sistina Şapeli hakkında bilmeniz gereken 10 şey!
1-Solomon’un tapınağından sonra tasarlanmıştır


Şapel yüksek dikdörtgen şeklindedir.Dış ölçüleri bilinmemekle beraber ,iç ölçüleri şöyledir; 40.9 mt yükseklik ve 13.4 mt genişliğindedir.Bu ölçülerin özelliğide eski kutsal kitapta geçen Solomon’un tapınağının ölçüleri ile aynı olmasıdır.Sandro Botticelli,Musa'nın yaşamı serisinden,Sistina Şapeli,Vatikan

2-Sadece Michelangelo’nun eserleri bulunmaz


Sistina Şapeli bir çok Rönesans ressamına ev sahipliği yapar.IV Sixtus döneminde ,içlerinde Sandro Botticelli,Pietro Perugino,Pinturicchio,Domenico Ghirlandaio ve Cosimo Rosselli’ninde bulunduğu bir Rönesans ressam ekibi Musa’nın yaşamı ve İsa’nın yaşamına dair freskolar yapmışlardır.Dini anlatımlar dışında papa portreleri ve trompe l’oeil kumaş desenleri çizmişlerdir.


Gzm Art michelangelo-insanın yaradılışı tablosu

3-Michelangelo’nun ne resmedeceğini bilmiyordu


Michelangelo Buonarroti’nin birinci gününde,33 yaşındaki sanatçı,İncil’den yaratılış bölümünü resmetmeyi planlamış ve taslağını hazırlamadan başlamıştır. Kurul,üçgen proporsiyonlarda 12 havariyi yansıtan resimler istemişti. Fakat Michelangelo,Tanrı’nın dünyayı yaratması,Tanrı’nın insanlık ile ilişkisi,İnsanlığın Tanrı’nın gözünden düşüşü temalı 9 resim yapmıştır.Geniş tonozlarda on iki İncilsel tasvir ve yanlarda ise Isa’nın soyundan olanları tasvir etmiştir.4-Michelangelo, Kurul tarafından korkutulmuştu


Michelangelo,Kurul’un beklentisi üzerine şok olmuştur. Eğer şansı olsaydı kabul etmeyecekti.Michelangelo kendini ressamdan çok heykel traş olarak görüyordu.Bu teklif ona sunulduğu süreçte Roma’da bulunan Papa Julius II’nin mezarının heykeli üzerinde çalışıyordu.Bu çalışmasına gelecek yıllarda da devam etmiştir.5-Michelangelo yapı iskelesini kendi inşa etmiştir.


Sistina Şapeli’nin tavanı baya yüksek olduğu için ona ulaşmasını sağlayacak desteğe ihtiyaç duymuştur.En başta, Julius’un favori mimarı Donato Bramante’ye kendisi için iplerle havada duran yapı iskelesi kurmasını rica etti.Fakat Bramante görevi başarıyla tamamlayamadı,yaptığı sistem kusurluydu.Michelangelo tavandan asılı olan yapı iskelesini görünce mimara delikleri eserini tamamladıktan sonra nasıl yok edeceğini sordu ve mimar cevap veremeyince bu fikirden vazgeçildi.

Bu yüzden Michelangelo yapı iskelesini kendi inşa etmiştir.İki yan destek üzerine yerleştirilmiş düz ahşap platformdan oluşan yapı iskelesi duvarda delik bırakmadın problemini çözmüştür.Popüler bir inanışın aksine Michelangelo yatarak değil ayakta Sistina Şapeli’ni yapmıştır.6-Son Karar tablosu tavan resimlerinden 30 sene sonra yapıldı


Son Karar, 1535 ve 1541 yılları arasında Michelangelo tarafından yapılmıştır.Sistina Şapeli’nin mihrabının arkasında bulunan duvarın tamamını kaplıyacak büyük ebatlı bir eser tasarlanmıştı. İncilde anlatıldığı gibi Karar günü’nün ikinci gününde gelen İsa resmedilmiştir.Fakat çok sayıda bulunan çıplak figürler yüzünden Kardinal Carafa ve Michelangelo tartışmışlardır.Daha sonrasında Sansür Kampanyası (İncir yaprağı Kampanyası olarakda bilinir) başlatılmış ve o freskolar çıkartılmıştır
7-Daniele da Volterra çıplaklığı kapatan kişi oldu


Son Karar freskosu tamamlandıktan sonra ,1560 larda ,Papa Pius IV tarafından resimlerdeki çıplaklığı örtmek için tutulmuştur.Freskonun büyük bir bölümünün üzerinden geçmiştir.Bu yüzdende DAniele da Volterra’nında Michelangelo kadar emeği olduğu söylenmektedir.8-Michelangelo kendinede freskoda yer verdi


Michelangelo , Son Karar tablosunda kendini eriyen bir beden olarak tasvir etmiştir. St Bartholomew’in elinde tuttuğu beden,Michelangelo’nun içinde bulunduğu melankolin durumuda temsil ettiği düşünülmektedir.

9-Şapelde bulunan duvar kilimlerini Raphael tasarlamıştır


1515 de,Papa Leo X tarafından Sistine Şapelinin alçak duvarlarını bezemesi için Raphael’i işe alınmıştır. St. Peter ve St. Paul’un hayatından ilham alan 10 adet duvar kilimi tasarlamıştır.1515 ‘in ortalarında başlayan dokuma işlemi,Pieter van Aelst’in Brussel’de bulunan dokuma atölyesinde 4 senede tamamlanmıştır.1527 yılında Roma’nın Yağmalanmasında çalınmıştır.
10-Yüz yıllar boyunca şapel çok kirliydi


Mükemmel bir sanat eseri olmasının yanı sıra Sistina Şapeli’nin diğer önemli özelliğinin Papa seçimlerine ev sahipliği yaptığını daha önceden de belirtmiştik. Peki bu seçimler nasıl yapılıyor. Tüm Kardinaller ve Papa adayları bu odanın içerisine yeni papa seçilene kadar kapatılıyor. Görevli olan kişi sayımlar yapıldıktan sonra sonuca göre eğer yeni papa seçilmiş ise beyaz duman,henüz çoğunluk sağlanmamış olup yeni papa seçilmemiş ise siyah duman ile tüm dünyaya bildirmektedir. Bu dumanların renkleri için kullanılan kimyasallar ve uzun süreli kalabalığın ikamet etmesinden kaynaklı Sistine Şapeli çok kirlenmiştir.


Sistina Şapelinden bir parçada sizin olsun!


Gzm Art markasının özel el baskısı tekniği ile üretilen Michelangelo'nun-Sistina Şapelinden ilham almış kolleksiyonundan bir parçayada siz sahip olun!


41 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör